Zabytki Augustowa i okolic

Augustów to miejscowość posiadająca doskonałą ofertę urlopową dla turystów przybywających z całej Polski. Obszar stanowi część Zielonych Płuc Polski, co przypomina o bogactwach naturalnych regionu. Jednak miasto jest również skarbnicą cennych zabytków architektonicznych, które stanowią niezaprzeczalną atrakcję dla miłośników historii i osób ciekawych świata.

Najbardziej znanym obiektem jest Kanał Augustowski, który w 2007 roku uznano oficjalnie za pomnik historii. Augustów posiada również wiele innych budowli, które warto zobaczyć podczas wakacyjnego pobytu w miejscowości (szczegóły tutaj). Spośród zabytków ziemi augustowskiej najdłuższą historią może poszczycić się kościół pw. Zwiastowania NMP z 1584 roku. Świątynia znajduje się w Krasnymborze i jest przykładem budownictwa renesansowo-barokowego. Na uwagę zasługują zdobienia ołtarza oraz cudowny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem. Dzieło wykonano farbą olejną w XVII wieku, a popularna legenda głosi, że nie jest możliwe wykonanie jego kopii. Kościół jest najstarszym tego typu obiektem na Suwalszczyźnie, został zbudowany na planie krzyża greckiego.

W samym Augustowie można podziwiać budynki Starej Poczty z 1829 roku. Wzniesiono je w stylu klasycystycznym według projektu Henryka Marconiego. Nowe zabudowania były częścią wielkiego planu renowacji miasta, które znacznie ucierpiało na skutek działań wojennych. Prace nad przywróceniem miastu instytucji niezbędnych do jego funkcjonowania powierzono cenionemu architektowi, który zdołał odbudować miejscowość, nadając najbardziej reprezentacyjnym obiektom styl klasycystyczny. Interesującym zabytkiem jest również Dom Turysty, budynek w stylu modernistycznym z 1939 roku. Na jego projektanta wybrano Macieja Nowickiego. Obiekt znajduje się w zalesionej części miasta, nad jeziorem Necko. Przez pewien czas funkcjonował tu luksusowy hotel posiadający wydzieloną plażę, a także salę taneczną, pomieszczenia przeznaczone dla grających w brydża oraz bufet. Budynek ucierpiał w wyniku działań wojennych, dlatego konieczna była jego odbudowa.

Obecnie turyści mogą skorzystać z oferty Zajazdu Turystycznego „Herman”, który znajduje się w odrestaurowanym budynku. Augustów jest niezwykle atrakcyjnym celem wyjazdów wakacyjnych. Miasto zawdzięcza taki stan dobrej ofercie bazy noclegowej i infrastrukturze komunikacyjnej. Na terenie miejscowości rozwinęła się interesująca forma wypoczynku, jaką jest agroturystyka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>