Z Karwi do Krokowa śladami kalwinistów

Wśród miejscowości nadmorskich na Pomorzu Karwia cieszy się wyjątkowo dużą popularnością. Zawdzięcza to po pierwsze bardzo korzystnemu położeniu. W pobliżu tej wsi leżą piaszczyste plaże łatwo dostępne dla turystów, z pięknymi widokami na morze. Po drugie, jeśli chodzi o noclegi, Karwia jest miejscem, gdzie znajdzie je bez problemu każdy. Są tam pokoje o standardzie studenckim oraz takie, w których chętnie rozgości się amator pięciogwiazdkowych hoteli. Ponadto, o czym często się zapomina, pobyt w Karwi to okazja do zapoznania się z dialektem kaszubskim, który przeżywa swój renesans i jest przekazywany z pokolenia na pokolenie przez mieszkańców.

Jak wspomniano największą atrakcją Karwi jest przyroda. Ze wsi wychodzi kilka szlaków rowerowych i pieszych, którymi można poruszać się wzdłuż wybrzeża lub w głąb lądu. Przykładowo, szlakiem niebieskim w jedną stronę można udać się do miejscowości Krokowa. Jest to małe miasteczko znane w historii jako główny ośrodek kalwinistów na Pomorzu. Ich naczelną świątynią był kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej, w którym nabożeństwa protestanckie przestano odprawiać dopiero w 1945 roku, kiedy wysiedlono stąd ludność niemiecką. Kościół jest zbudowany na wzór gotycki i posiada dwie wieże o łatwo rozpoznawalnym, ośmiokątnym kształcie. Bardziej obytym turystom przywodzi to na myśl wieże Bismarcka. Kościół od początku posiadał nietynkowane ściany i był skromnie wyposażony wewnątrz. Dopiero w ostatnich latach opiekunowie świątyni – zmartwychwstańcy – dokonali szeregu zakupów, a także rozbudowali go.

Drugi warty odwiedzenia zabytek w Krokowej to pałac. Został ukończony niedługo przed rozbiorami. Był siedzibą miejscowego rodu von Krokow. Właściciele stracili go w 1945 r. Wtedy też przestał istnieć dom kultury Kaszubów działający przy pałacu. Obecnie rezydencję odbudowano po zniszczeniach i mieści się tam wysokiej klasy hotel oraz muzeum rodziny von Krokow. Wypad do Krokowej może być ciekawym pomysłem na jednodniową wycieczkę rowerową z Karwi. Można ją połączyć z wypoczynkiem na plaży wieczorem lub zwiedzaniem obiektów zabytkowych. Na miejscu można wypożyczyć rowery. Jak widać na wypoczynek w tym regionie warto przeznaczyć nawet kilka dni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>