Most kolejowy Wisła Głębce

Szukając dobrego miejsce na urlop w Beskidzie Śląskim, jednym z miast, które na pewno trzeba wziąć pod uwagę jest Wisła. Jest to prawdziwa perełka na turystycznej mapie województwa śląskiego, znany w całej Polsce ośrodek turystyczny, wypoczynkowy i sportowy. Przyjeżdżający tu turyści zachwycają się także wyjątkową architekturą oraz urzekającymi krajobrazami. Historia tej miejscowości sięga XIII wieku, jednak dopiero na początku XIX wieku miasto zyskało sławę, jako ośrodek turystyczny, głównie za sprawą znajdującego się tu źródła największej polskiej rzeki, czyli Wisły. Od tego momentu miejscowość ta zyskiwała coraz większe uznanie wśród przybywających tu, z roku na rok coraz większej liczby, gości. Także i dziś Wisła cieszy się dużym powodzeniem wśród turystów szukających ciekawego miejsca na wypoczynek, zarówno letni, jak i zimowy. Dzięki bogatej bazie noclegowej (), każda z przybywających tu osób, bez trudu znajdzie dla siebie odpowiednią kwaterę. Wypoczynek i nocleg w Wiśle to świetna propozycja dla wszystkich, którzy najlepiej regenerują się wśród pięknej, górskiej przyrody.

Ale będąc w Wiśle, zachwycić się można nie tylko przyrodą. Jedną z ciekawostek architektonicznych tego miasta, jest most kolejowy w Wiśle Głębce. Most ten wybudowany został w latach 1931-1933, przez firmę Ksawerego Goryanowicza. Jest to siedmioprzęsłowa betonowa budowla, o długości 122 metrów. Maksymalna wysokość filarów wynosi 25 metrów. Wiadukt łączy ze sobą dwa brzegi Doliny Łabajowej. Pod wiaduktem płynie górski potok Łabajów oraz biegnie droga. Wiadukt robi imponujące wrażenie wśród górskiej przyrody. Ciekawostką jest, że linia kolejowa kończy się zaledwie kilkaset metrów za tą intrygującą budowlą, co oczywiście rodzi pytanie, jaki był cel podejmowania tak ogromnej inwestycji. Okazuje się jednak, że w pierwotnych planach, linia kolejowa miała prowadzić do Istebnej, a nawet do Zwardonia. Te dalekosiężne plany pokrzyżowała jednak wybuch II wojny światowej.

Wiadukt jest cały czas czynny, a dodatkowo stanowi świetny punkt widokowy na okolicę. Można też tu wykonać przepiękne zdjęcia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>