Moda na wypoczynek krajowy: Świeradów-Zdrój

Świeradów-Zdrój jest uroczym miastem o charakterze uzdrowiskowym, położonym w województwie dolnośląskim. Miasto nie ma zbyt wielu stałych mieszkańców – ich liczba nie przekracza 5000 osób. Malownicze położenie w Sudetach Zachodnich, w paśmie Gór Izerskich i w dolinie rzeki Kwisy sprawia, że uzdrowisko Świeradów-Zdrój jest traktowane jak perła wśród kurortów. Samo miasto powstało w XVI wieku, a jego pierwotna nazwa to Bad Flinsberg. Wraz z powstaniem miasta zostały zauważone lokalne źródła wód mineralnych – o ich zaletach wzmiankowali berlińscy lekarze. Walory lecznicze tych wód zaczęto w większej skali wykorzystywać w XVIII wieku – trend ten trwa do dziś.

Co leczy woda radoczynna?

Woda radoczynna zalecana jest do picia i do kąpieli – te niezmiennie od XVIII wieku odbywają się z dodatkiem wyciągu z igieł i kory świerkowej. W uzdrowisku funkcjonuje pijalnia wód oraz Łazienki Leopolda – estetyka tych zabytków jest zachwycająca, dlatego też pobyt w tych miejscach stanowi ogromną przyjemność dla kuracjuszy. Woda mineralna pomaga w walce z chorobami krążenia (nadciśnienie tętnicze), z chorobami reumatycznymi i układu ruchu, chorobami kobiecymi, a także – co jest bardzo ważne w XXI wieku – z chorobami przemiany materii, takimi jak cukrzyca i zbierająca potężne żniwa otyłość. Z pewnością pobyt leczniczy może też koić nerwy i eliminować stres – piękno kurortu porywa ludzi i przenosi do XIX wieku, kiedy to życie biegło w sposób milszy i wolniejszy.

Czy tylko miasto dla kuracjuszy?

Świeradów-Zdrój latami wypracowywał sobie wizerunek uzdrowiska, ale nie należy traktować tego miejsca wyłącznie jako ogromnego sanatorium. Miasto wychodzi do turystów z licznymi atrakcjami – jedną z takich inicjatyw jest inwestycja w postaci kolejki gondolowej oraz oświetlonej nartostrady. Zatem Świeradów-Zdrój to miejsce idealne dla amatorów „białego szaleństwa”. Poza sezonem zimowym kolejka też jest czynna i służy miłośnikom przepięknych krajobrazów – latem jest ona nie mniej popularna niż zimą. Miasto może być wspaniałą bazą wypadową do zwiedzania okolicy – kilkanaście kilometrów od kurortu znajduje się Zamek Czocha.

Baza noclegowa

Noclegi w Świeradowie-Zdroju są szansą na jakościowy i ciekawy wypoczynek. Szeroki wachlarz możliwości noclegowych spełnia oczekiwania wszystkich turystów, bez względu na cel ich przyjazdu. Rezerwacji możemy dokonać przez internet – wystarczy w pole wyszukiwarki wpisać hasło: „noclegi Świeradów Zdrój”, a otrzymamy wiele wyników ofert, spośród których możemy wybrać najbardziej odpowiadające nam miejsce do spania. Każdy więc znajdzie tu coś dla siebie.

One thought on “Moda na wypoczynek krajowy: Świeradów-Zdrój

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>