Koszaliński Festiwal Młodych Debiutów

Koszalin od zawsze był miastem festiwalowym. Na ulicach, w teatrach i w parkach z roku na rok odbywają się kolejne ciekawe imprezy zarówno muzyczne jak i filmowe. Do miasta zjeżdżają się miłośnicy kina, kabareciarze, chóry, organiści oraz perkusiści. Na samym początku istnienia tego festiwalu formuła konkursu Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i film”, polegała na konfrontacji twórców z młodą publicznością. Wiele znakomitych nagród wygrali między innymi: Agnieszka Holland, Krzysztof Zanussi, Filip Bajon oraz Feliks Flak i Krzysztof Kieślowski. Przez wiele lat niesłychaną atrakcją festiwalu był Zygmunt Kałużyński, który wygłaszał kontrowersyjne opinie w czasie dyskusji „szczerość za szczerość”.

W latach 90-tych XX wieku, przerwano ten festiwal, powrócił on później w 1999 roku pod nazwą Młodzi i Film – Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych. Od 2008 roku Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych wpisany został na listę najlepszych festiwali w Polsce. Wybierając się do Koszalina na Festiwal Filmowy warto z wyprzedzeniem zarezerwować miejsca noclegowe, ponieważ cieszy się on niebywałą popularnością. Dodatkowo miasto to bez względu na porę roku gości w swoich progach bardzo wielu turystów.

Każdego roku podczas festiwalu przyznawane są następujące nagrody: Wielki Jantar za najlepszy debiut, Jantar imienia Stanisława Różewicza za reżyserię oraz Jantar za najlepszy scenariusz. Konkurs dzieli się na dwie kategorie jest to Konkurs Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych oraz Krótkometrażowych Debiutów Filmowych. Jadąc na Festiwal Młodych Filmowców, można także pamiętać, że w latach 1973-1979 zostały wydane trzy najważniejsze Wielkie Jantary. Dostali je Krzysztof Zanussi w roku 1973 za film „Iluminacja”, Krzysztof Kieślowski w 1976 roku za film „Personel” oraz Agnieszka Holland w 1979 roku za „Aktorów Prowincjonalnych”.

One thought on “Koszaliński Festiwal Młodych Debiutów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>