Ciekawostki na temat Rowów

Jeśli chcemy spędzić miło urlop i zależy nam na tym, by wybrać się nad polskie morze, godną polecenia miejscowością mogą okazać się Rowy. Znajdują się one pomiędzy Łebą a Ustką. O wiele bliżej im do klimatu spokojnej Ustki niż tłocznej i głośnej Łeby.

Tereny Rowów były zamieszkane już w czasach prehistorycznych, czego dowodzą tutejsze znaleziska archeologiczne. Pierwsze zaś wzmianki o miejscowości pojawiły się w 1282 roku. Rowy należały do terenów Polski od czasów Mieszka I aż do XIII wieku. W wieku XIV powstał tu pierwszy kościół, w którym aż do 1799 roku wygłaszano kazania w języku słowiańskim. Nazwę „Rowy” urzędowo ustalono w 1947 roku.

Miejscowość przyciąga co roku bardzo wielu turystów, dlatego też powstała tu bogata baza noclegowa. Liczne pensjonaty, ośrodki wczasowe i prywatne kwatery przyjmują gości i zapewniają im noclegi. Rowy kiedyś były głównie wioską rybacką o czym świadczy tutejszy niewielki port rybacki. Będąc tu warto go odwiedzić i przyjrzeć się z bliska pracy rybaków co sprawi, że bez wątpienia nabierzemy do niej szacunku. Obecnie jest to przede wszystkim wieś letniskowa, ale całkiem spokojna i klimatyczna, dlatego też nadaje się doskonale dla tych, którzy nie lubią zatłoczonych kurortów. Znajdziemy tu kilka interesujących miejsc.

Jednym z nich jest zabytkowy, neoromański kościół pod wezwaniem Apostołów Piotra i Pawła, który powstał w latach 1844-1849. Obecnie znajduje się on w rejestrze konserwatorskim. W miejscowości jest również dawne wzgórze cmentarne. Chowano na nim nie tylko mieszkańców, ale także poległych marynarzy ze statków, które rozbiły się w okolicy Rowów i Dębiny. Byli to Szwedzi, Holendrzy, Francuzi a nawet Arabowie. Według danych z kroniki kościelnej w latach 1796-1936 w okolicy rozbiło się około 25 statków. Wzgórze od dawna nie pełni już funkcji cmentarza – a dokładniej od lat 50. XX wieku. We wschodniej części osady, niedaleko jeziora Gardno możemy podziwiać pozostałości dawnego gródka – rezydencji typu motte. Jest to wieża otoczona wałem i fosą. Oczywiście jak na nadmorską miejscowość przystało w Rowach znajdują się także kąpieliska morskie: Rowy Wschód i Rowy Zachód. Kąpielisko wschodnie jest mniejsze, ma jedno zejście na plażę i 200 metrów długości. Kąpielisko zachodnie obejmuje zaś aż 400 metrów linii brzegowej i posiada cztery zejścia na plażę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>